Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Anasayfa / Yazılar / Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz


Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kaliteli halı; ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan, hem bakarken hem de kullanırken sizi mutlu edecek halıdır. Fakat halının kalitesini belirleyen unsurlar iplik cinsi, dokuma sıklığı ve hav yüksekliği gibi teknik detaylarda gizlidir.
Halının dokumasında kullanılan iplik cinsi, kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerdendir. Kullanacağınız alana uygun iplik cinsiyle üretilmiş halıları daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Bir diğer önemli faktör de iplik sıklığıdır. Bir halı ne kadar sık dokunmuşsa o kadar dayanıklı demektir. Sık dokunan bir halı diğerlerine göre daha ağır olacağı için zeminde daha zor kayar fakat dokuma sıklığı az bir halı alacaksanız kaymaz taban özelliğine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.
Halının hav yüksekliği de kalitesini belirleyen başka bir unsurdur. Halınızın verdiği his hav yüksekliğine göre değişiklik gösterir fakat burada asıl olan havın ne kadar yüksek olduğu değil kullanım alanına göre en uygun yüksekliğin seçilmesidir.
Dokuma sıklığı yüksek, dokusu yumuşak, renkleri canlı ve parlak halılar ilk tercihiniz olmalıdır.
 
A- İPLİK

İplik, halının ana hammadde girişlerinden en büyüğüdür. Çünkü halı iplikten yapılmaktadır. Sırtında atkı olarak jüt ya da pamuk kullanılırken çözgü olarak da pamuk ya da polyester kullanılmaktadır. Halı yüzeyini oluşturan ve gözle gördüğümüz kısma hav denir. Havda kullanılan her türlü iplik halıya farklı bir yapı ve renk zenginliği katar. Her ipliğin kendine has özellikleri vardır ve ipliklerin kendilerine has özelliklerini en iyi şekilde sergileyebilmeleri için; kullanılan alanlara göre doğru ipliklerden yapılmış halılar seçilmelidir.

İPLİK ÇEŞİTLERİ YÜN

Avantaj: Doğaldır. Dayanıklı, uzun ömürlüdür, özellikle trafik (kullanım yoğun) bölgeler için en idealidir. Keçeleşme, aşınma, iz yapmaya ve kirlenmeye karşı dayanıklıdır. Yumuşak ve dolgundur. Lüks görünümdedir. Doğal yalıtım sağlar. Alevlenmeye karşı dirençlidir.

Dezavantaj: Diğer iplik cinslerinden daha pahalıdır. Temizliği daha fazla özen gerektir. Alerji riski taşır. Üretici 'güve yemez kimyasalı' kullanmak zorundadır. Tüylenme ve güvelenme riski vardır. Bu sorunun giderilmesi için bir süre vakumlanması gerekir.

İPLİK ÇEŞİTLERİ AKRİLİK

Avantaj: Sentetikler içerisinde fiziksel olarak doğal ipliğe en yakın olan iplik cinsidir. Yumuşaktır. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Diğer doğal ürünlere göre daha uygun fiyatlıdır. Keçelenme, aşınma, iz yapmaya, kirlenme, küflenme rutubete ve güvelenmeye karşı dayanıklıdır. Az leke tutar ve temizlenmesi kolaydır. Nem çekmez. Islak zeminlere uygundur. Güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı yüksektir.

Dezavantaj: Sentetiktir. Alerji riski taşır. Tüylenme riski vardır. Bu sorunun giderilmesi için bir süre vakumlanması gerekir.

İPLİK ÇEŞİTLERİ Polypropilen

Avantaj: İplik cinsleri arasında en ucuz olanıdır. Tüylenme, aşınma, kirlenme, küflenme, rutubet ve güvelenmeye karşı dayanıklıdır. Az leke tutar ve temizlenmesi kolaydır. Güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı yüksektir.

Dezavantaj: Sentetiktir. Az dayanıklı ve kısa ömürlüdür. Çabuk keçelenir. Isıya karşı dayanıksızdır. Aşınan bölümler yanık görüntüsü verir.

İPLİK ÇEŞİTLERİ Polyester

Avantaj: Orta ağırlıklı, uzun ömürlü ve esnektir. Olağanüstü yumuşaklık ve renk netliği vardır. Temizlemesi kolaydır, ayrıca lekeye ve solmaya karşı doğal olarak dirençlidir

Dezavantaj: Sentetiktir. Pilling (boncuklanma) problemi sıkça görülür. Statik elektriklenme yüksektir. Nem alma değeri düşük olduğundan leke ve kirlerin temizlenmesi için, su ve deterjanın elyaf içine nüfuz etmesi zordur.


İPLİK ÇEŞİTLERİ Polyamid:

Avantaj: Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Keçeleşme, tüylenme, aşınma, iz yapmaya, kirlenme, küflenme, rutubet ve güvelenmeye karşı dayanıklıdır. Az leke tutar ve temizlenmesi kolaydır.

Dezavantaj: Sentetiktir. Yüksek fiyatlıdır. Yüksek fiyatı ve parlak yapısından dolayı dokuma halılarda pek kullanılmaz tufting (duvardan duvara) halılarda yaygındır.

Not: Yukarıdaki bilgiler kullanma talimatlarına uyulduğu sürece geçerlidir.

C- DOĞRU RENK VE DESEN SEÇİMİ

Evinizin atmosferini büyük ölçüde etkileyecek olan halınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken; Duvar rengi, perdeler, taban döşeme malzemesi ve rengi, mobilyalarınız, odanızın büyüklüğü, odadaki ışık miktarı, odanın kullanım sıklığı vb. birçok unsur var. Bu öğelerle uyumlu bir halıyla evinizde bir renk bütünlüğü sağlayabilir ya da elde edeceğiniz kontrastla istediğiniz alanı ön plana çıkarabilirsiniz.Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0212) 434 00 62

Copyright © 2018. Her Hakkı Saklıdır. Ehil Halı
Top